Uczniowie dla Ukrainy
Dla dyrekcji

Znaczenie projektu

Dlaczego warto

Bezpieczeństwo strony

Co potrzebujemy

Udostępnienie

Dokumenty do pobrania

Znaczenie
Wojna na Ukrainie trwa już kilka miesięcy. Na początku potrzebne były artykuły pierwszej potrzeby, jak mąka, chleb, konserwy. Dziś potrzeby są już inne - bardziej specyficzne jak, np. podrecznik matematyka kl. 2 rozszerzenie. Takie przedmioty ciężko jest zebrać ogólną zbiórką. Dlatego wyszliśmy z inicjatywą założenia strony internetowej, na której wyświetlane są konkretne rzeczy, wskazane przez uczniów z Ukrainy. Wierzymy, że należy pomagać, ale przede wszystkim należy pomagać mądrze.
Dlaczego warto
Co zyskuje szkoła:
-
lepszą koordynację uczniowską
-
dynamiczne sortowanie potrzebnych przedmiotów
-
miejsce, w którym Ukraińcy mogą sami wskazać realne potrzeby
-
mniejszą ilość pracy dyrekcji, która nie musi sama koordynować zbiórek
-
bieżące monitorowanie otrzymanych produktów
Bezpieczeństwo strony
Aby zapewnić bezpieczeństwo strony:
-
szyfrujemy hasła nowoczesną metodą hash
-
stosujemy protokuł strony https
-
weryfikujemy użytkowników, by sprawdzić czy wszystkie osoby chcące się zarejestrować są prawdziwe
Co potrzebujemy
Aby wdrożyć stronę do szkoły potrzebujemy znać listę uczniów z Ukrainy, które chodzą do szkoły. Wystarczy nam imię i nazwisko. Służy to bezpieczeństwu strony, ponieważ weryfikujemy konta, by sprawdzić czy zarejestrowany użytkownik rzeczywiście chodzi do danej szkoły. Listę należy wysłać na nasz adres mailowy:
uczniowiedlaukrainy@gmail.com
RODO
Udostępnienie
Aby jak najwięcej uczniów mogło skorzystać z naszej strony prosimy o udostępnienie jej na stronie danej szkoły lub w jej social mediach. Ułatwi to dotarcie do szerszej grupy odbiorców, przez co więcej osób będzie mogło pomóc Ukrainie.
Sytuacja z RODO
Ważnym aspektem, który należy rozważyć jest ochrona danych osobowych. Czy imię i nazwisko są to dane wrażliwe? Czy szkoła może je udostępnić?
Dane wrażliwe to dane, które pozwalają na dokładną identyfikację osoby. Jedno imię i nazwisko (np. Jan Kowalski) może nosić w Polsce nawet kilkaset osób. Dlatego nie są one objęte RODO.
Wykorzystujemy imię i nazwisko do weryfikacji użytkowników, co zwiększa bezpieczeństwo strony.
Dodatkowo w sekcji dokumenty znajduje się oficjalna rekomendacja projektu, w której umieszczone jest potwierdzenie, że zbieramy dane w prospołecznych celach.
Podsumowując: szkoła może bezpiecznie udostępnić imię i nazwisko.